Gerçek Ve Tek Din Allah’ın Dinidir

Gerçek ve tek din alemlerin Rabbi olan Allah’ın dinidir. Çeşitli nebi ve resullere ayrı ayrı şeriatler verilmişse de, onlara verilen şeriatler temelde birdir. Temel esaslar asla birbirinden farklı değildir. Şeriat, Allah’ın apaçık belirttiği gibi bir şeriattır.
Allah’ın Yüce Rasulü buyurmuşlardır:
“Allah her ümmet için bir şeriat göndermiştir.”
Maide suresinin bir ayetinde konumuzla ilgili olarak buyruluyor ki:
“Herbiriniz için bir yol, bir şeriat tespit ettik. Eğer Allah dilese idi, sizi bir tek ümmet yapardı. Fakat bu verdikleri sizi denemek içindir. O halde iyiliklere koşun, hepinizin dönüşü Allah’adır.” (Maide: 48)
Konumuzla ilgili diğer ayetler de şunlardır:
“Sonra, ey Muhammed! Seni de din hususunda bir şeriat sahibi kıldık, ona uy, bilmeyenlerin heveslerine uyma. Şüphesiz onlar seni Allah’tan uzaklaştıramazlar. Doğrusu zalimler birbirlerinin dostudurlar. Allah’dan gereği gibi sakınanların dostu da Allah ‘dır.” (Casiye: 18-20)
“Ama doğru yola girmiş olsalardı, onları denememiz için, kendilerine bol su içirirdik; kim Rabbini anmaktan yüz çevirirse, Rabbi onu gittikçe artan bir azaba uğratır.” (Cin: 16-17)
Şeriat, ondan istifade etmek için hazır nehir gibidir.


Ayette geçmekte olan “minhac” ise, “gidilen işIek yol”, demektir. Bütün bunları zikretmekteki sebep, dinin hakikatini açıklamaktır.
Bu da eşi benzeri olmama bakımından bir tek olan, kendine has olan Allah’a, gerektiği biçimde ibadet etmekle olacak bir iştir.
İslam dini bu gerçeği bütün incelikleriyle kendinde toplamış bir dindir. Şöyle ki:
Müslüman sadece Allah’a teslim olur, asla başkalarına değil.
Ondan başkasına teslim olup itaat eden, kesinlikle müşrik olur.
Allah, sadece kendisine eş koşanları yarlıgayıp/bağışlayıp affına muhatab etmez.
Bir kimse, kibirlenerek, büyüklenerek Allah’a itaat etmekten sarfı nazar ederse, Kur’anın tanıtmaya çalıştığı şu kimselere benzer:
“Rabbiniz; bana kulluk edin ki, size karşılığını vereyim. Bana kulluk etmeyi kibirlerine yedirmeyenler, çok alçaltıcı bir biçimde cehenneme gireceklerdir, buyuruyor.” (Mümin: 60)
Tam bir teslimiyet demek olan İslam, Resuller ve nebilerden evvel gelenlerin de, sonra gelenlerin de tek dinidir.
“Kim İslamdan başka bir dine yönelirse, onun yönelişi elbette ki doğru bir yöneliş olarak kabul edilmeyecektir. O ahirette de kaybedenler arasında olacaktır.” (Ali İmran: 86)
Bu gerçek, her zaman ve mekanda geçerlidir. Bütün Resul ve nebilerin dini, Allah’a teslimiyet demek olan İslamdır.
İslamiyet, eşi benzeri olmayan, hiç kimseye hiçbir işinde muhtaç bulunmayan Allah’a tam teslimiyet demektir.
Yüce Allah, Nuh’dan bahsederken şöyle buyurmaktadır:
“Onlara Nuh’un kıssasını oku. Hani o, kavmine: “Ey kavmim- Şayet benim aranızda duruşum, Allah’ın ayetleriyle size öğüt verişim, ağrınıza gidiyorsa, size diyecek bir şeyim yok. Ben ancak Allah’a güvenip dayanmaktayım. Siz ve ortaklarınız, artık toplanıp bir karara varın. Öyle bir karara varın ki, vardığınız bu karardan ötürü başınıza ilerde bir bela ve musibet gelirse pişmanlık duymayasınız. Sonra da verdiğiniz kararı bana bildirin. Hatta bana hiçbir mühlet de vermeyin! Eğer benim öğütlerimden yüz çeviriyorsanız ben sizden bu hususda zaten hiçbir mükafat istemedim. Benim mükafatım sadece Allah yanındadır. Ben Müslümanlardan olmakla emrolundum.” (Yunus: 71)
Yüce Allah İbrahim Aleyhisselamdan bahsettiği zaman da şöyle buyurmaktadır:
“Kendini bilmeyenden başka kim İbrahim’in dininden yüz çevirebilir? Andolsun ki biz onu dünyada beğenip seçmişizdir. O, şüphe yok ki ahirette de muhakkak salihlerdendir. Rabbi ona:
“Kendini hakka teslim et” dediği zaman o, “Alemlerin Rabbine teslim oldum” demişti.”
İbrahim bunu oğullarına da tavsiye etti. Torunu Yakup da öyle yaptı:
“Ey oğullarım! Allah sizin için İslam dinini beğenip seçti. O halde siz de, başka değil, sadece Müslümanlar olarak ruh teslim edin!” dedi.” (Bakara: 131)
Yüce Allah Hz. Musa’dan bahsettiği ayetlerden birinde şöyle buyurmaktadır:
“Musa dedi ki: “Ey kavmim! Siz eğer gerçekten Allah’a iman ediyorsanız ve O’na teslim olmuş Müslümanlardan iseniz, artak ancak O’na dayanıp güvenin.” (Yunus: 84)
Yüce Allah Hz. Yusuf’tan haber verdiği ayetlerden birinde de şöyle buyurmaktadır:
“Ya Rab! Bana mülk verdin ve sözleri tevil etmemi öğrettin. Ey gökleri ve yeri yaratan! Sen dünyada da ahirette de benim tek yarimsin. Benim canımı Müslüman olarak al. Beni salihler zümresine kat.” (Yusuf: 101)
Yüce Allah Musa’ya inanan sihirbazlar hakkında söz ederken buyuruyor:
“Ey Rabbimiz! Üstümüze sabır yağdır, bizi Müslümanlar olarak öldür.” (Araf: 126)
Belkis’den bahseden bir ayette buyruluyor:
“Ben Süleyman’la birlikte Alemlerin Rabbine teslim oldum.”
Havarilerden bahsederken de buyruluyor:
“Biz Allah ‘a inandık ve sen şahit ol ki biz Müslümanlardanız.” (Maide: 11)
Mealen zikrettiğim ayetlerden anlaşılıyor ki, bütün peygamberlerin dini birdir. Şeriatleri çeşitli, fakat dinleri İslam. Buhari ve Müslim’de Allah’ın Resulünden bu hususda şu nakil vardır:
“Bütün peygamberlerin dini birdir.”
Allah’ın kitabında da bu husus şöyle anlatılmaktadır:
“O dini doğru olarak benimseyip tutun, onda asla ihtilafa düşmeyin, diye asıl dinden, hem Nuh ‘a tavsiye ettiğini, hem sana vahyeylediğimizi, hem İbrahim’e, Musa’ya ve İsa’ya tavsiye ettiğimizi sizin için de şeriat yaptı. Senin kendilerini davet etmekte olduğunu bu din müşriklerin üzerinde büyüdü, onlara ağır geldi.” (Şura: 13).
“Ey Resuller! Temiz ve helal şeylerden yeyin, güzel amel ve hareketlerde bulunun. Çünkü ben, ne yaparsanız çok iyi bilenlerdenim. Şu insanlar bir tek ümmet halinde sizin ümmetinizdir. Ben de sizin Rabbinizim. Benden hakkıyla korkun!” (Müminun: 52)

Şeyhul İslam ibn teymiyye rahmetullahi aleyh “Fark” adlı eser

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: