Vasat Oluşun Anlamı

“Vasat ” adaletli, hayırlı kimseler anlamındadır. Nitekim bu hususta (anlamının bu olduğuna dair) hadis vârid olmuştur.[181]

O halde bu ümmet zarar veren aşırılığa sapmış ümmetler ile helâke götüren kusurlu yollara meyletmiş ümmetler arasında vasat bir ümmettir.

Ümmetlerden kimisi yaratılmışlar hakkında aşırılığa kaçmış ve onlar hakkında yaratıcının sıfatlarının ve haklarının bir kısmını kabul etmişlerdir. Mesih -Aleyhisselam- ve rahibler hakkında aşırıya kaçmış hristiyanlar gibi.

Kimileri peygamberlere ve peygamberlerin izinden gidenlere katı davranmış, hatta onları öldürmüş, onların davetlerini reddetmiştir. Zekeriya ve Yahya’yı öldüren, Mesih’i öldürmeye kalkışan ve ona iftirada bulunan yahudiler gibi.

Bu ümmet ise Allah’ın göndermiş olduğu bütün rasûllere iman etmiş, onların risaletlerine inanmış, Allah’ın kendilerini üstün kılmış olduğu yüce makamlarını kabul etmişlerdir.

Yine bazı ümmetler kötü, pis olsun, temiz olsun herşeyi helâl kabul etmiştir.

Bazıları ise aşırıya kaçarak, haddi aşarak tertemiz olan şeyleri haram kılmıştır.

Yüce Allah ise bu ümmete hoş ve temiz şeyleri helal kılmış, pis ve murdar şeyleri de haram kılmıştır.

Ve buna benzer yüce Allah’ın vasat olmakla kemali yakalamış olan bu ümmete lutfetmiş olduğu daha pek çok hususlar da vardır.

İşte ehl-i sünnet ve’l-cemaat de böyledirler. Onlar sırat-ı müstakim’den sapmış bulunan ümmetin bid’atçi fırkaları arasında orta yolu tutturmuş vasat fırkadır.
[181] Şarih burada Buharî, Tefsir, Kavluhû Teâlâ: “ve kezâlike cealnakum ümmeten vasata”, (Fethu’l-Barî, VIII, 171) Enbiya ve İ’tisam bahislerinde; Tirmizî, Tefsir, ve min sureti’l-Bakara’da (Tuhfetu’l-Ahvezî, VIII, 297) rivayet ettiği Ebu Said el-Hudrî yoluyla gelen şu hadise işaret etmektedir: Peygamber (s.a) buyurdu ki:

Kıyamet gününde Nuh çağırılacak, o: Buyur Rabbim, emrine hazırım diyecek. Yüce Allah ona: Tebliğ ettin mi? diye soracak. O da: Evet, diyecek. Bu sefer onun ümmetine: Size tebliğ etti mi? diye sorulacak, onlar: Bize uyarıcı diye bir şey gelmedi, diyecekler. Bu sefer yüce Allah ona: Senin lehine kim şahitlik eder diye soracak, o da: Muhammed ve onun ümmeti, diyecek. Onun tebliğ ettiğine şahidlik edecekler. Rasûl de size karşı şahid olacak. İşte şanı yüce Allah’ın: “Böylece sizi vasat bir ümmet kıldık. İnsanlara karşı şahidler olasınız, rasûl de size karşı şahid olsun diye buyruğu bunu anlatmaktadır.” Vasat ise: adaleti demektir.”

Hafız İbn Hacer Fethu’l-Barî, VIII, 172’de şöyle demektedir:

“Vasatı adaletli diye açıklaması aynı rivayette peygambere merfu olarak gelmiş bir açıklamadır. Bu ifade bazı şarih’lerin yanıldıkları gibi ravilerden birisi tarafından araya dercedilmiş bir açıklama değildir.
EL-AKÎDETÜ’L-VASITIYYE VE ŞERHİ – Şeyhu’l-İslâm İbn-i Teymiyye

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: